Polska ma potencjał do ściągnięcia utalentowanych studentów z całej Europy. Trzeba tylko wykorzystać ich ambicję i zbudować prawdziwą Dolinę Krzemową. O tym, jak to osiągnąć, porozmawiamy podczas debaty organizowanej przez My Company Polska i Fundację Rozwoju Systemu Edukacji.
Rosjanin Sergey Brin z Larrym Page’em założyli Google, a duet Nikołaj Storonski i Wład Jacenko to twórcy Revoluta, fintechu wartego 5,5 mld dol. Mobilność młodych ludzi przekłada się na wielkie pomysły biznesowe, warte miliardy dolarów. Mamy także i polskie przykłady. To m.in. fintech Spoko, który zaczyna rewolucjonizować europejski sposób na wykonywanie szybkich i bezpiecznych płatności transgranicznych czy CallPage, czyli system do wzmacniania konwersji strony dzięki szybkiej obsłudze telefonicznej odwiedzających serwis.
Czy Polska może się więc stać magnesem dla najlepszych studentów, chcących zbudować swoją globalną firmę właśnie nad Wisłą? Tak, jeśli wykorzystamy nasze atuty. Jednym z nich jest program Erasmus. Podczas debaty zastanowimy się, jak program wpływa na przedsiębiorczość, jakie daje doświadczenia oraz jak wpływa na rozwój regionów i miast.
Wraz z ekspertami zastanowimy się także nad innymi zaletami zwiększenia atrakcyjności Polski dla zagranicznych studentów. Ich ściągnięcie to również wielka szansa dla tradycyjnych firm, którym zależy na pozyskaniu absolutnie najlepszych pracowników. Te osoby, które nie chcą pracować „na etacie”, mogą w Polsce znaleźć przestrzeń do budowy swojego biznesu. Jak wspomóc zakładanie firm przez cudzoziemców?
To tylko kilka z serii pytań o potencjał polskiego systemu edukacyjnego w kontekście rozwoju startupów i nowych biznesów. Ostatnie – i najważniejsze – to pytanie o możliwość budowy polskiej „Doliny Krzemowej”. Czy możemy to osiągnąć? Odpowiedzi poszukają eksperci zaproszeni do udziału w debacie.
Pełen zapis wideo rozmowy tylko na portalu mycompanypolska.pl już 30 listopada.